Ruská armáda blokuje severní přístupy na Krym!

09.03.2014 15:10

Kyjev - Ruská armáda rozšiřuje blokádu obou hlavních severních přístupů na Krym. Podle ukrajinských pohraničníků obsadily Perekopskou šíji, která spojuje Krym s pevninou, ruské jednotky. Ty také začaly v obci Čonhar, kudy vede druhá hlavní komunikace na poloostrov, vytvářet minová pole a vztyčovat hraniční sloupy. Ukrajinská armáda se podle úřadujícího ministra obrany Ihora Teňucha vyslat vojenské posily na Krym nechystá, premiér Arsenij Jaceňuk chce krizi řešit diplomaticky.

V zóně Perekopské šíje zaznamenali ukrajinští pohraničníci ženijní práce ruských vojáků. Ruská armáda tam podle leteckých snímků zřídila velký počet postů, které střeží provoz na silnici směřující z ukrajinského vnitrozemí na jih. U ukrajinské obce Čonhar severně od administrativní hranice Krymu rychle rostou minová pole.

Podle nejnovější zpráv ruští vojáci zaminovali také přehradu u severokrymské obceRjumšyne. Raketový pluk v Jevpatoriji na západě Krymu dostal ultimátum do 19:00 SEČ, pokud se vojáci nevzdají, "domobrana" zahájí útok.

Ukrajinský zpravodajský portál Ukranews dopoledne uvedl, že se v Čonharu pohybují neoznačení ozbrojenci, kteří v okolí vykopávají jámy pro umístění hraničních sloupů. Skupiny mužů v plné polní rovněž pronikly na Arbatskou kosu, úzký pás země vybíhající z východu Krymského poloostrova na sever k ukrajinské pevnině.

Několik desítek ruských vojáků dnes ráno obsadilo post ukrajinských pohraničníků v obciČornomorske na západním okraji Krymu. Oznámil to v ukrajinské televizi šéf ukrajinské pohraniční služby Oleh Sloboďan. Ruští vojáci podle něj rovněž na západě poloostrova vyřadili z provozu několik technických zařízení, jimiž pohraničníci monitorují pohyb vukrajinských pobřežních vodách.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Data map ©2014 Google Obrázky ©2014 TerraMetrics
 
 
 
 
 
 
Mapa
Satelitní

Na Krymu jezdí kamiony z Moskvy a Čečenska

Do Simferopolu, správního střediska Krymu, dorazila v noci na dnešek další kolona ruské vojenské techniky, napsala Ukrajinska pravda. Asi 90 nákladních automobilů plných vojáků přijelo do Simferopolu z armádní střelnice na východokrymském mysu Čauda, kterou Rusové kontrolují.

V koloně aut jsou cisterny s palivem, sanitky a tahače s polní kuchyní. Nákladní auta jsou neoznačená, doprovodné vozy jsou ale podle ukrajinských médií označeny číslicí 99, což je kód pro ruské hlavní město Moskvu.

  • Neoznačená armádní vozidla na Krymu
    Neoznačená armádní vozidla na Krymu
  • Pohyb neoznačených armádních vozů na Krymu
    Pohyb neoznačených armádních vozů na Krymu
 

Čaudský mys podle ukrajinského ministerstva obrany obsadila ruská armáda výsadkem z přístavu Tamaň v ruském Krasnodarském kraji sousedícím s Krymem. Vozy ruských parašutistů jsou označeny kódem 95 příslušným pro Čečensko.

USA varovaly Rusko před anexí Krymu

Americký ministr zahraničí John Kerry včera v telefonickém rozhovoru varoval šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova, že jakékoliv kroky vedoucí k připojení ukrajinského poloostrova k Rusku uzavřou veškerý prostor pro diplomacii.

John Kerry a Sergej Lavrov"Dal jasně najevo, že pokračující vojenskou eskalací a provokacemi na Krymu nebo jinde na Ukrajině, včetně kroků vedoucích k připojení Krymu k Rusku, by se uzavřel všechen dostupný prostor pro diplomacii," sdělil Reuters nejmenovaný činitel amerického ministerstva zahraničí. Kerry podle něj také naléhal na Rusko, aby projevilo "maximální zdrženlivost".

Jaceňuk chce krizi řešit diplomaticky

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk dál trvá na diplomatickém řešení krize, Ukrajina ale podle něj neodevzdá Rusku "ani centimetr" své země. "Nezávislá Ukrajina čelí zatím největší hrozbě," prohlásil předseda nové ukrajinské vlády.

Jaceňuk rovněž poznamenal, že je přesvědčen, že Británie a USA, garanti ukrajinské nezávislosti podle smlouvy z roku 1994, udělají maximum pro zachování ukrajinské územní celistvosti. V příštích dnech má Jaceňuk odcestovat k politickým konzultacím do Spojených států, aby se zasadil o řešení ukrajinské krize.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk

Agentura Interfax-Ukrajina dnes oznámila, že ukrajinská armáda organizuje přesuny svých jednotek v rámci přípravy na "velké vojenské cvičení". Informaci potvrdilo ukrajinské ministerstvo obrany. Vojenské přesuny se podle ministerstva týkají několika oblastí a jsou přípravou na "rozsáhlé manévry". Kolony vojenských vozidel na silnicích hlásí ukrajinská média například ze Žytomyru nebo Lvova na západě země.

Podle úřadujícího ministra obrany Ihora Teňucha ale nejde o nic mimořádného. "Nedochází k žádným přesunům, žádné posílení jednotek dislokovaných na Krymu se nechystá. Armáda se řídí obvyklým režimem," uvedl ministr. Pokud se kolony vojenských vozidel na ukrajinských silnicích objevují, pak prý jde o přesuny do vyhrazených vojenských prostorů k výcviku a cvičným střelbám.

 
Zdroj: ČT24, ČTK